| Brand: | LG |
| Model: | LG Q Stylus Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels |
| Technology: | 6.2 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1800 MHz, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Ram: | 4 GB, 933 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 77.75 x 160.15 x 8.4 mm |
| Weight: | 172 g |
| Sim: | Nano SIM |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |