| Brand: | LG |
| Model: | Q Stylus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 99.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~389 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF (Q Stylus α) 16 MP, PDAF (Q Stylus/ Q Stylus+) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP or 5 MP - Q Stylus/Q Stylus+ 5 MP - Q Stylus α |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6750 - Q Stylus/Q Stylus α |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - Q Stylus/Q Stylus αOcta-core 1.8 GHz |
| Gpu: | Mali-T860MP2 - Q Stylus/Q Stylus α |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 160.1 x 77.7 x 8.1 mm (6.30 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight: | 171 g (6.03 oz) |
| Build: | Stylus IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Black, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Usd: | ~324 USD |