| Brand: | LG |
| Model: | LG Premier Pro LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.3 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5.3 in |
| Main Specs: | 3264 x 2448 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 2880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1400 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 308, 500 MHz |
| Ram: | 2 GB, 667 MHz |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1 NOugat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 75.2 x 148.6 x 8.6 mm |
| Weight: | 168 g |
| Sim: | Nano SIM |
| Wifi: | a, b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer |