| Brand: | LG |
| Model: | P520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 109.4 x 56.2 x 12.9 mm (4.31 x 2.21 x 0.51 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |