| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Zone VS410 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.2 inches, 31.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 102.6 x 61.5 x 11.9 mm (4.04 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~65 USD |