| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Zone 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1940.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 304 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.89 mm |
| Weight: | 113 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |