| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 117.9 x 56.9 x 11 mm (4.64 x 2.24 x 0.43 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Pink |