| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Vu F100S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 5.0 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | HD-IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 139.6 x 90.4 x 8.5 mm (5.50 x 3.56 x 0.33 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~259 USD |