| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Pro C660 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227T Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 119.5 x 59.7 x 12.9 mm (4.70 x 2.35 x 0.51 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |