| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Pad V900 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 8.9 inches, 225.5 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~168 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Capacity: | 6400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 3.0 (Honeycomb) |
| Dimensions: | 243.8 x 150 x 12.7 mm (9.60 x 5.91 x 0.5 in) |
| Weight: | 621 g (1.37 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~205 USD |