| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Pad LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 8.9 inches, 225.5 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~168 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz |
| Expandable: | SD/microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb) |
| Dimensions: | 245 x 151.4 x 9.3 mm (9.65 x 5.96 x 0.37 in) |
| Weight: | 497 g (1.10 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~173 USD |