| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Net Dual |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227T Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz ARMv6 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 114 x 59 x 12.1 mm (4.49 x 2.32 x 0.48 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |