| Brand: | LG |
| Model: | Optimus M |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 116 x 56 x 16 mm (4.57 x 2.20 x 0.63 in) |
| Weight: | 153 g (5.40 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~65 USD |