| Brand: | LG |
| Model: | Optimus LTE |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | HD-IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| Ram: | 1GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 132.9 x 67.9 x 10.4 mm (5.23 x 2.67 x 0.41 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |