| Brand: | LG |
| Model: | Optimus L9 P769 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 127.8 x 68.8 x 9.1 mm (5.03 x 2.71 x 0.36 in) |
| Weight: | 119.1 g (4.20 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~184 USD |