| Brand: | LG |
| Model: | Optimus L1 II Tri E475 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A-AB Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 102.6 x 58.9 x 13.3 mm (4.04 x 2.32 x 0.52 in) |
| Weight: | 104.6 g (3.67 oz) |
| Sim: | Triple SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Pink |
| Usd: | ~97 USD |