| Brand: | LG |
| Model: | Optimus G Pro E985 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | True Full HD IPS Plus LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3140 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064T Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), LG Optimus UI 3 |
| Dimensions: | 150.2 x 76.1 x 9.4 mm (5.91 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~432 USD |