| Brand: | LG |
| Model: | Optimus G Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | IPS+ |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3140.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 320 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 4.1 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.4 mm |
| Weight: | 174 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black, White |