| Brand: | LG |
| Model: | Optimus G E975 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| Technology: | True HD-IPS + LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 13 MP/8 MP, market dependent, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 131.9 x 68.9 x 8.5 mm (5.19 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~173 USD |