| Brand: | LG |
| Model: | Optimus F3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2460 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 116.1 x 62 x 10.1 mm (4.57 x 2.44 x 0.40 in) |
| Weight: | 113.4 g (3.99 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Purple, Titanium, Black (T-Mobile) |
| Usd: | ~108 USD |