| Brand: | LG |
| Model: | Optimus Chat C550 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 23.3 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~206 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 109 x 59 x 16 mm (4.29 x 2.32 x 0.63 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, silver, blue, red, pink |
| Usd: | ~43 USD |