| Brand: | LG |
| Model: | Optimus 3D P920 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | 3D LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), 2.3, upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 128.8 x 68 x 11.9 mm (5.07 x 2.68 x 0.47 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~205 USD |