| Brand: | LG |
| Model: | Optimus 3D Cube SU870 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | 3D IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Capacity: | 1520 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 126.8 x 67.4 x 9.6 mm (4.99 x 2.65 x 0.38 in) |
| Weight: | 148 g (4.94 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~227 USD |