| Brand: | LG |
| Model: | Optimus 2X SU660 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@24fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@24fps, 720p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), 2.3, upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 123.9 x 63.2 x 10.9 mm (4.88 x 2.49 x 0.43 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, white |
| Usd: | ~162 USD |