| Brand: | LG |
| Model: | Octane |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 55 x 16 mm (4.21 x 2.17 x 0.63 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |