| Brand: | LG |
| Model: | Nexus 5X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| Main Specs: | 12.3 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 418 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 147 x 72.6 x 7.9 mm (5.79 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Carbon, Quartz, Ice |
| Usd: | ~292 USD |