| Brand: | LG |
| Model: | Nexus 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.95 inches, 67.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Technology: | True HD IPS+ |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, 30mm (standard), 1/3.2", 1.4µm, AF, OIS |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP, f/2.4, 1/6", 1.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 137.9 x 69.2 x 8.6 mm (5.43 x 2.72 x 0.34 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~281 USD |