| Brand: | LG |
| Model: | Nexus 4 E960 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| Technology: | True HD IPS Plus |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 133.9 x 68.7 x 9.1 mm (5.27 x 2.70 x 0.36 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~270 USD |