| Brand: | LG |
| Model: | Marquee LS855 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 122 x 64 x 9 mm (4.80 x 2.52 x 0.35 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |