| Brand: | LG |
| Model: | M6100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.3 inches, 5.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~158 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89.7 x 40 x 19.9 mm (3.53 x 1.57 x 0.78 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Blue, Black |