| Brand: | LG |
| Model: | M4300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 48 x 25 mm (3.70 x 1.89 x 0.98 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |