| Brand: | LG |
| Model: | Lucid 4G VS840 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 119.1 x 62.2 x 11.4 mm (4.69 x 2.45 x 0.45 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |