| Brand: | LG |
| Model: | Lucid 3 VS876 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2440 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 131.6 x 66 x 9.9 mm (5.18 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight: | 123.9 g (4.37 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |