| Brand: | LG |
| Model: | Lucid 2 VS870 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 4.3" |
| Resolution: | 540 x 960 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2460.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon S4 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 225 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 4.1 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.8 mm |
| Weight: | 129 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black |