| Brand: | LG |
| Model: | L60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 124.1 x 66.3 x 11.8 mm (4.89 x 2.61 x 0.46 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~97 USD |