| Brand: | LG |
| Model: | L45 Dual X132 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 109 x 59.9 x 12 mm (4.29 x 2.36 x 0.47 in) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |