| Brand: | LG |
| Model: | L35 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android OS |
| Dimensions: | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |