| Brand: | LG |
| Model: | L20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 105.6 x 64.5 x 13 mm (4.16 x 2.54 x 0.51 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~54 USD |