| Brand: | LG |
| Model: | L1100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 7 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 50.4 x 24.1 mm (3.50 x 1.98 x 0.95 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |