| Brand: | LG |
| Model: | KU990 Viewty |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, strobe flash |
| Main Video: | 480p@30fps, 240p@120fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps, 240p@120fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 103.5 x 54.4 x 14.8 mm (4.07 x 2.14 x 0.58 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Dark Silver, Purple, Pink, Hot Red, White |
| Usd: | ~108 USD |