| Brand: | LG |
| Model: | KU580 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 53 x 16.5 mm (3.70 x 2.09 x 0.65 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |