| Brand: | LG |
| Model: | KT610 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 108.9 x 53.9 x 17.2 mm (4.29 x 2.12 x 0.68 in) |
| Weight: | 125.5 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |