| Brand: | LG |
| Model: | KT520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 101.4 x 49.6 x 15.3 mm (3.99 x 1.95 x 0.60 in) |
| Weight: | 97 g (3.42 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |