| Brand: | LG |
| Model: | KS660 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105 x 55 x 15 mm (4.13 x 2.17 x 0.59 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |