| Brand: | LG |
| Model: | KS10 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 32-bit STMicroelectronics Nomadik STn8810 393 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.2, S60 3rd edition |
| Dimensions: | 103 x 51 x 18.5 mm (4.06 x 2.01 x 0.73 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |