| Brand: | LG |
| Model: | KP235 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.7 inches, 9.1 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 830 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 46.5 x 17.9 mm (3.50 x 1.83 x 0.70 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |