| Brand: | LG |
| Model: | KP210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.0 inches, 3.1 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~205 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 46.5 x 18 mm (3.50 x 1.83 x 0.71 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |