| Brand: | LG |
| Model: | KM710 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 48 x 15.4 mm (4.06 x 1.89 x 0.61 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White |
| Price | |
| Usd: | ~97 USD |