| Brand: | LG |
| Model: | KG920 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | strobe flash |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 50 x 18 mm (4.25 x 1.97 x 0.71 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~205 USD |