| Brand: | LG |
| Model: | KG288 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.7 inches, 9.1 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 830 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 99.5 x 45 x 12.9 mm (3.92 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |